flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Звернися за допомогою до захисника

12 березня 2011, 12:34

Звернися за допомогою до захисника.

У кожної людини в межах своєї діяльності та й в житті в цілому можуть виникнути різні ситуації, з яких вона не може знайти виходу без кваліфікованої юридичної допомоги. Таку допомогу можуть надавати адвокати та захисники відповідно до Конституції Украни, Кримінально-процесуального кодексу України та інших нормативно-правових актів.

Згідно ст. 59 Конституції України кожному надано право на правову допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Відповідно до ч. 4 ст. 29 Конституції України кожному заарештованому чи затриманому має бути невідкладно роз'яснено його права та надано можливість з моменту затримання захищати себе особисто та користуватися правовою допомогою захисника.

Статтею 63 Конституції України передбачено, що підозрюваний, обвинувачений чи підсудний має право на захист.

Для забезпечення права на захист від обвинувачення та надання правової допомоги при вирішенні справ у судах та інших державних органах в Україні діє адвокатура.

Адвокатура України є добровільним професійним громадським об'єднанням, покликаним згідно з Конституцією України сприяти захисту прав, свобод та представляти законні інтереси громадян України, іноземних громадян, осіб без громадянства, юридичних осіб, подавати їм іншу юридичну допомогу (ст. 1 ЗУ «Про адвокатуру»).

Так, завдання захисника, його професійні права і обов'язки визначені у главі 3 Кримінально-процесуального кодексу України (далі КПК) та в інших главах, що регулюють конкретну діяльність учасників процесу у відповідній його стадії.

Захисник відповідно до п. 8 ст. 32 КПК є учасником процесу.

Згідно зі ст. 44 КПК захисником є особа, яка в порядку, встановленому законом, уповноважена здійснювати захист прав і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого та надання їм необхідної юридичної допомоги при провадженні у кримінальній справі.

Участь захисника при провадженні у кримінальній справі є важливою гарантією прав і законних інтересів осіб, яких він уповноважений захищати і котрим надає юридичну допомогу, а також є необхідною умовою реалізації конституційного принципу змагальності сторін (ст. 161 КПК).

Захисником згідно з чинним законодавством може бути адвокат, тобто особа, яка у відповідності зі ст. 2 Закону України "Про адвокатуру" має вищу юридичну освіту, підтверджену дипломом України або відповідно до міжнародних договорів України дипломом іншої країни, стаж роботи у галузі права не менше двох років, володіє державною мовою, склала кваліфікаційні іспити, одержала в Україні свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю та прийняла Присягу адвоката України.

Як захисники допускаються особи, які мають свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю в Україні та інші фахівці у галузі права, які за законом мають право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи.

У випадках і в порядку, передбачених КПК, як захисники допускаються близькі родичі обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого, якими згідно з п. 11 ст. 32 КПК є батьки, дружина, діти, рідні брати і сестри, дід, баба, внуки.

Захисником можуть бути також опікуни або піклувальники обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого у випадках і в порядку, зазначених у КПК.

Захисник допускається до участі в справі в будь-якій стадії процесу. Близькі родичі, опікуни і піклувальники допускаються як захисники за заявою обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого. Крім того, для здійснення самостійно повноважень захисника вони допускаються до участі у справі з моменту пред'явлення обвинуваченому для ознайомлення матеріалів досудового слідства. Більш ранній їх допуск до справи передбачається лише одночасно з захисником у випадках, коли його участь є обов'язковою у відповідності з вимогами ст. 45 КПК. При цьому треба звернути увагу на те, що в ч. 2, 3, 4 ст. 44 КПК передбачається участь близьких родичів, опікунів, піклувальників лише обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого. Отже, закон дозволяє їх участь як захисників не раніше, ніж особа набуває статус обвинуваченого.

Для підтвердження своїх повноважень на участь у справі захисник має пред'явити відповідні документи, які є різними у залежності від того, хто виступає як захисник: ордер, угода, доручення, заява. Навіть для адвокатів встановлені різні документи – член адвокатського об'єднання має пред'явити ордер цього об'єднання, а адвокат, який не є членом адвокатського об'єднання, тобто займається адвокатською діяльністю індивідуально, подає угоду або доручення юридичної особи. З цього випливає, що адвокат, який не є членом адвокатського об'єднання, може діяти лише за угодою і не може бути призначений особою, яка проводить дізнання, слідчим, суддею чи судом відповідно до ст. 47 КПК.

Про допуск захисника до участі в справі особа, яка провадить дізнання, слідчий, прокурор, суддя виносять постанову, а суд – ухвалу.

Така постанова (ухвала) виноситься щодо будь-якої зазначеної у ч. 2 ст. 44 КПК особи, котра може бути захисником і має бути винесена своєчасно, тобто до того моменту, з якого захисник згідно з законом повинен приступити до здійснення захисту.

Як захисники свідка, запрошені ним для надання правової допомоги під час допиту чи проведення інших слідчих дій за участю свідка, допускаються особи, які відповідають вимогам частин другої і третьої статті 44 КПК. Допуск захисника свідка до участі у справі здійснюється у порядку, передбаченому частиною п'ятою статті 44 КПК.

Тож, захищаючи власні інтереси необхідно зважити: «А чи зможу я самостійно, без кваліфікованої допомоги захистити себе. Чи достатньо я обізнаний в законодавстві, адже воно так часто змінюється?».