flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

15 грудня працівники судів України будуть святкувати своє професійне свято - День працівників суду

31 грудня 2013, 14:46

15 грудня працівники судів України будуть святкувати своє професійне свято -  День працівників суду

                           

Виходячи із конституційного принципу, закладеного у статті 124 Конституції України, правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. При цьому юрисдикція судів розповсюджується на всі правовідносини, що виникають у державі. Сьогодні суди в Україні є повноправною гілкою влади. Вони є стабілізуючою силою у державі, покликаною захищати права і свободи громадян, охороняти суспільство від конфліктів, забезпечувати їх вирішення у передбаченому законом порядку. Адже  головним для  суспільства  є доступність правосуддя для кожної   людини і впевненість в тому, що при будь-яких обставинах права, свободи і законні інтереси у суді будуть гідно захищені.      

«Встати, суд іде!» - ця обов’язкова фраза судового процесу у багатьох з нас викликає не тільки почуття занепокоєння, а й глибокої шани до суддів – вірних служителів Феміди. Життя – довгий ланцюг, більша частина якого сплетена з ланок проблем та пошуків їх вирішення. Інколи трапляється так, що ми не в змозі впоратися з ними  самостійно і звертаємося за допомогою до суду.

Здійснення правосуддя – це розгляд та вирішення судом на підставі закону цивільних, кримінальних, адміністративних справ та справ про адміністративні правопорушення. Підсудність справ, які розглядає районний суд, визначається процесуальним законом. Що ж ці юридичні терміни означають для особи? Саме особи, тому що,  кожен, чи  то громадянин України, чи  іноземець, чи  особа без громадянства має право звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних чи оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Суд за заявою чи позовом особи розглядає справи про порушення тих чи інших прав, закріплених конституцією чи законами України. Це і спори про право власності та інші речові права, про права на чуже майно, спори, що виникають із договорів купівлі-продажу, дарування, довічного утримання, найму (оренди), надання послуг, страхування, позики, кредиту, банківського вкладу, спори про відшкодування шкоди, заподіяної від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; про не договірні зобов’язання про відшкодування шкоди завданої внаслідок вчинення злочину, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смерті фізичної особи, шкоди завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу дізнання, досудового слідства та прокуратури; спори про спадкове право; спори про захист честі гідності та ділової репутації; спори, що виникають із житлових та земельних правовідносин, із сімейних правовідносин: про розірвання шлюбу, стягнення аліментів, про встановлення батьківства чи материнства, про позбавлення батьківських прав; спори, що виникають із трудових правовідносин: про поновлення на роботі, про виплату заробітної плати, спори пов’язані   із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів».

За  заявою  особи суд в порядку окремого провадження розглядає справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визначення фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, про надання неповнолітній особі цивільної дієздатності, про усиновлення, про встановлення фактів, що мають юридичне значення, про надання права на шлюб.  

У судовому порядку можна оскаржити рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, місцевого самоврядування, їх посадових осіб.

І цей перелік не є вичерпним.

Отже, здійснення правосуддя відповідно до закону і на підставі закону – це основне завдання суду, основна послуга, якою може скористатися кожна людина.

Норми процесуальних кодексів дозволяють оскаржувати рішення районного суду до апеляційного суду області. У разі незадоволення рішенням і цих інстанцій судової системи  кожен може оскаржити їх рішення до  Вищого спеціалізованого суду України  з розгляду цивільних і кримінальних справ. Апеляційна скарга подається через районний суд до апеляційного суду області, а касаційна – безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України  з розгляду цивільних і кримінальних справ.   

І, навіть, коли особа пройшла всі етапи судового захисту в Україні, у неї є можливість звернутися за захистом до Європейського суду з прав людини, якщо порушено її права, закріплені в Європейській Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколах до неї. 

Але повернемося до послуг суду. Прийняття позовних заяв, інших заяв на різних стадіях  процесу, видача копій судових рішень (копій ухвал, постанов, вироків, рішень), видача виконавчих листів по справах, надання роз’яснення щодо процедури судового процесу, ознайомлення з матеріалами справи, інформування громадян про нове у законодавстві, про реквізити для сплати судових витрат, про адреси судів апеляційної та касаційної інстанцій на інформаційних стендах  -  це все послуги суду, якими щоденно користуються його відвідувачі.

Протягом останніх років в суді впроваджено ряд заходів, які мають на меті покращити  доступ громадян до правосуддя.

У мережі Інтернет функціонує Веб-портал «Судова влада України» та веб-сторінка  Локачинського районного суду Волинської області (http://lk.vl.court.gov.ua/sud0307/) наповнена корисною інформацією: адреса, телефон, адрес електронної пошти, зразки заяв, рахунки  для сплати судового збору, штрафів, за проведення експертизи, застави і т.д.

Щодня оновлюється інформація на сторінці «Списки справ призначених до розгляду». Функціональна можливість «Список справ, призначених до розгляду» розроблена для перегляду інформації про судові засідання (а саме: дата та час, коли повинно проходити засідання, суддя, № справи, сторони по справі, суть позову, адреса та форма судочинства). Використовуючи відповідні інструменти (обравши необхідну дату в календарі, суддю чи форму судочинства, використовуючи пошук) користувач з легкістю зможе знайти справу, яка його цікавить.

З веб-сторінки суду можна зайти у Єдиний державний реєстр судових рішень, де знаходяться рішення постановлені (ухвалені) судами України.

У розділі «Платежі» для визначення  суми судового збору, яку необхідно сплатити при подачі позову до суду можна сформувати квитанцію, де будуть зазначені сума та реквізити для сплати.   

З 17 червня 2013 року у всіх місцевих та апеляційних судах загальної юрисдикції запроваджено обмін електронними документами між судом та учасниками судового процесу в частині надсилання судом таким учасникам процесуальних документів в електронному вигляді, паралельно з документами у паперовому вигляді. Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді необхідно зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua та подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді по конкретній справі.

Відповідно до частини 1 ст. 135 Кримінального процесуального кодексу України та частини 6 статті Цивільного процесуального кодексу України з 01 жовтня 2013 року також є можливість надсилання SMS – повідомлень всім учасникам судового процесу (кримінального провадження), які при подачі матеріалів до суду подадуть заявку на отримання судових повісток, повідомлень в електронному вигляді (чи в ході розгляду справи) за допомогою  SMS – повідомлення. Зразок даної заявки розміщений на веб-сайті Локачинського районного суду Волинської області у розділі «Зразки заяв». Така заявка може бути оформлена безпосередньо в суді.

На виконання вимог Кримінального процесуального кодексу України у суді запроваджено використання системи відеоконференцзв’язку. У статті 336 КПК України встановлений чіткий порядок та зазначені основні умови проведення судових засідань в режимі відеоконференції: неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров'я або з інших поважних причин; необхідності забезпечення безпеки осіб; проведення допиту малолітнього або неповнолітнього свідка, потерпілого; необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження; наявності інших підстав, визначених судом достатніми.

Чинним законодавством України суд не наділено такими повноваженнями,  як надання юридичної допомоги чи консультацій, тим паче відносно спорів, які згодом можуть розглядатися в суді. Ні судді, ні працівники суду не можуть надавати роз’яснення, консультувати. Саме це і є запорукою неупередженості суду. Тому, якщо особа  вважає, що її права, свободи чи законні інтереси порушено, необхідно звернутися за юридичною консультацією до адвоката чи фахівця у галузі права для одержання вичерпної інформації щодо можливості досудового врегулювання спору чи юридично грамотного представлення інтересів особи в суді.  Законом України «Про безоплатну правову допомогу» визначено порядок надання безоплатної правової допомоги.

Здобутки держави визначаються здобутками людей, які працюють у містах і містечках, селах нашої держави. І, сьогодні, напередодні професійного свята – Дня працівників суду, хочеться привітати суддів Локачинського районного суду Вознюк Ірину Іванівну, Кідибу Тетяну Олександрівну, працівників апарату суду, які щодня докладають максимум зусиль  для виконання покладених на суд завдань, суддю у відставці Усік Надію Євгеніївну,  працівників, які пішли за заслужений відпочинок - Бугайчука Ф.А.,                    Іванову В.Л., Павляк В.М., Гергешу З.А.

Шановні колеги!

Від щирого серця зичу Вам міцного здоров’я, щастя повну чашу, душевного спокою, родинного затишку, енергії, благополуччя та добробуту. Бажаю Вам енергії, натхнення для нових звершень на ниві здійснення правосуддя. Хай не зрадить вас витримка та сила духу, не вичерпуються джерела наснаги та оптимізму  і завжди повняться сонячним теплом та достатком Ваші оселі.