Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Стаття до Дня працівників суду
В нашій країні є багато професійних свят. Одне з них - 15 грудня – День працівників суду.
Для нас це свято є важливим, адже обираючи професію, обираєш і долю. У суддів вона особливо непроста, оскільки вирішувати справи, які , як правило, виникають із спорів чи правопорушень, нелегко і пов’язано з великою відповідальністю. Людина, яка приходить до суду, має право та сподівається на справедливий розгляд її справи протягом розумного строку незалежним та безстороннім судом. Для багатьох громадян це остання інстанція для захисту своїх прав та інтересів. І ці надії ми повинні виправдати.
Як відомо, особливу роль у формуванні думки громадськості відіграють саме засоби масової інформації. Протягом останнього часу у ЗМІ з’явилось багато негативних відгуків про роботу судів і зокрема суддів, яких непокоїть відсутність стриманості у висловленні суб’єктивних думок щодо судових рішень.
Наприклад, декілька тижнів тому в газеті «Віче» була надрукована стаття по справі, яка нещодавно розглядалась нашим судом. Автор статті Олена Мороз, яка не знайомилась з матеріалами справи, не була присутня на жодному судовому засіданні, стала на захист підсудного по справі, незважаючи на те, що вирок по ній ще не набрав законної сили, і поза всякою логікою в грубій навіть для неї формі допустила образливі висловлювання в адресу неповнолітніх потерпілих та їх батьків. Як має поступити суддя, про яку без будь-яких підстав такі журналісти пишуть, що вона стала на захист міліції чи прокуратури? Вимагати спростування, позиватись до суду?
В друкованих засобах масової інформації наводяться цифри про те, що велика кількість громадян України – 70-80 % - не довіряють судам. Невідомо, хто саме проводив опитування, на які посилаються автори, в яких саме судах і ким воно проведено, але ці дані є недостовірними. Давайте подивилось на реальні цифри – лише від 2 до 6 відсотків громадян оскаржують ухвалені судами рішення по справах до апеляційних чи вищих спеціалізованих судів, тобто не згідні з ними. Ще менший відсоток справ при цьому скасовується. Щодо роботи Локачинського районного суду, то за результатами оцінювання проекту Агентства США з міжнародного розвитку «Україна: верховенство права» у 2011 році якість роботи суду оцінено у 0,97 відсотка, і ця оцінка є найвищою серед 15 судів, які брали участь у проекті. Останнє опитування, в якому взяло участь понад 21 тисяча громадян, проводилось у серпні цього року і показало, що корректність та ввічливість працівників суду визнало «добрим» 46,28% громадян, трохи нижче голосів набрала незалежність і неупередженість судів – 4, 48 бали по п’ятибальній системі.Проте ці цифри не публікувались в місцевих газетах.
Поліпшити імідж судових органів складно, оскільки населенню, як правило, небагато відомо про роботу суду та суддів, а суди традиційно не займали активної позиції по інформуванню громадськості з цих питань. Мабудь, настав час, щоб судді та працівники суду самі проводили конкретні заходи для збільшення довіри до суду, підвищення його авторитету. Можливо, потрібно залучати в штат працівника, який би відповідав за зв’язки з громадськістю, брати участь в програмах з поширення інформації про доступ громадян до правосуддя. Ми уже почали робити певні кроки в цьому напрямі. Постійно подаємо інформацію на офіційному сайті суду, періодично готуємо статті для друку в районній газеті, проводимо Дні відкритих дверей, гостями на яких були учні Локачинського ліцею, Шельвівської загальноосвітньої школи, Локачинської філії Оваднівського професійного ліцею. Напевно, слід самим повідомляти представників ЗМІ про судові засідання у так званих резонансних справах, розповідати про вирішення складних та цікавих справ.
Рік, що наближається до закінчення, був непростим, але багатим на події. Основні його віхи – проведення «Євро-2012», вибори до Верховної Ради, набрання 20 листопада законної сили новим Кримінальним процесуальним кодексом, за яким вже розглянуто перші справи. Були цікаві кадрові зміни - у квітні на вакантну посаду судді було призначено Кідибу Тетяну Олександрівну, яка відразу ж після прийняття присяги приступила до виконання обов’ язків по здійсненню правосуддя.
З нагоди професійного свята мені хочеться висловити щирі вітання працівникам суду, суддям у відставці, нашим ветеранам та побажати міцного здоров’я, невичерпної енергії, терпіння, родинного затишку і достатку.