Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
15 грудня працівники судів України будуть святкувати своє професійне свято - День працівників суду
Життя – довгий ланцюг, більша частина якого сплетена з ланок проблем та пошуків їх вирішення. Інколи трапляється так, що ми не в змозі впоратися з ними самостійно і звертаємося за допомогою до суду.
Остання інстанція захисту наших прав - суд.
Протягом 2011 року Локачинським районним судом було розглянуто 3453 цивільних, кримінальних, адміністративних справ і матеріалів та справ про адміністративні правопорушення та справи і матеріали продовжують надходити. В середньому в 2011 році щомісяця судді розглядали 314 справ, кожного робочого дня -14. Для прикладу такий же суддя місцевого загального суду Польші розглядає по 4 справи 2 дні в тиждень, решту робочого часу використовує для підготовки до розгляду справ.
А якщо громадяни звертаються до суду - значить таки вірять у справедливе судове рішення та захист своїх інтересів.
На сьогоднішній день досить часто в ЗМІ ми чуємо що більшість громадян України (до 90 відсотків) не довіряють суду. При цьому не озвучується хто, де і коли проводив таке опитування. Складається враження, що здійснюється свідоме намагання дискредитувати судову систему держави.
Протягом 2009-2011 років Локачинський районний суд брав участь у проекті Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Україна: верховенство права» дослідження «Покращення якості роботи суду через вивчення думки громадян». Дослідження проводилось в 2 етапи в 5 судах Волинської області і багато хто з жителів нашого району безпесередньо приймав участь в проекті – як безпосередній оцінювач роботи суду. Анкета містила запитання щодо оцінки роботи працівників апарату суду, безпосередньо суддів, достатності інформації на стендах суду, комфортного перебування в приміщенні суду та ін.
За результатами опитування якість роботи Локачинського районного суду Волинської області оцінено у 4,8 бала за 5-бальною шкалою. І ця оцінка є найвищою серед судів Волинської області та 15 судів України.
Приємно вражає той факт, що 99 % респондентів вважають суддів неупередженими та незалежними, що є найвищим принципом судочинства.
Завершальним етапом проекту було проведння 21 та 22 червня 2011 року у м. Києві за участю заступника голови Локачинського районного суду Вознюк І.І. та керівника апарату суду Березняк Л.В., міжнародної конференція «Удосконалення функціонування суду», яку організував Проект Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Україна: верховенство права» у співпраці з Радою суддів України, Верховним Судом України, Міжнародним консорціумом досконалості суду, програмою USAID «Об´єднуємося заради реформ» (UNITER) та Посольством Великої Британії в Україні.
До участі у конференції були запрошені представники судових установ України, Міністерства юстиції України, Адміністрації Президента України, Верховної Ради України, представники громадських організацій, вищих навчальних закладів та ЗМІ, міжнародних донорських організацій у сфері верховенства права, а також представники судів та організацій, що впроваджують проекти з удосконалення якості функціонування судів у США, Сінгапурі, Австралії, Бельгії, Грузії й Казахстані.
Під час конференції обговорювались міжнародні засади досконалості суду, питання підвищення громадської довіри як взаємозв´язок судів та суспільства, пропонувалися стратегії реформування судової системи. Учасникам зібрання було продемонстровано результати внутрішнього та зовнішнього оцінювання якості функціонування 15 українських судів. Також присутні мали можливість ознайомитись із світовим досвідом та методологією удосконалення якості роботи суду.
Результатом конференції стало обговорення подальшої розробки рекомендацій щодо наступних кроків у судовому адмініструванні, спрямованих на покращення якості роботи судів в Україні.
Проведене опитування є досить корисним для того, щоб суд міг врахувати думку громадян, і в умовах навіть недостатнього фінансування, недостатньо чіткого адміністрування судової гілки влади, розбіжностей в законодавстві, а найголовніше в умовах юридичної безграмотності та бідності основної маси населення країни, зробити суд більш відкритим для людей, судочинство більш зрозумілим, підвищити довіру до суду як до надійної і ефективної державної інституції. Результати опитування, дали можливість окреслити коло заходів, спрямованих на покращення діяльності Локачинського районного суду Волинської області.
Сьогодні в Локачинському районному суді кожен громадянин може отримати інформаційні брошури для учасника цивільного, адміністративного, кримінального процесу, «правила знаходження в приміщенні суду», «як подати позов до суду», «як оскаржити судове рішення у справі», «путівник по судовій системі України», «виконання судових рішень у справах», «як і коли можна звернутися до Європейського суду з прав людини» та ін. Постійно оновлюється інформація на інформаційних стендах суду. В суді запроваджено проведення днів відкритих дверей. Завітавши в цей день до суду кожен має можливість більше дізнатись про установу, вияснити питання, які турбують. Постійно оновлюється корисна для громадян інформація на веб сторінці суду.
Усі ці заходи проводяться у Локачинському районному суді Волинської області з метою інформування громадськості про роботу суду, а також підвищення правової освіти населення, покращення обізнаності громадян з судовими процедурами, судовою системою України вцілому, підвищення відкритості та прозорості роботи суду, а в кінцевому результаті побудови довіри громадян до правосуддя.
Прагнення досконалості судової діяльності існувало впродовж століть. Громадськіть у 15 столітті була несхильна терпіти корумпованих суддів: з них, наприклад, могли живцем зідрати шкіру. Несправедливі середньовічні суди над відьмами та суди інквізиції визнавали винними та карали тисячі безневинних жертв.
На сьогодні є більш цивільзований спосіб піддати сумніву рішення судді – оскаржити судове рішення до апеляційного суду. На сьогодні лише 0,32 % судових рішень постановлених Локачинським районним судом в 2011 році скасовано або змінено в апеляційним судом.
Таким був 2011 рік для Локачинського районного суду.
З кожним роком звернень до суду із позовами збільшується. Лідирує у цьому відношенні така категорія справ, як адміністративні справи. Це розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, місцевого самоврядування, їх посадових осіб. Збільшення позовів до суду за захистом прав у різних суспільних відносинах свідчить про піднесення правової культури українців. Адже абсолютна більшість громадян у будь-якій країні хоче жити за визначеними законами-правилами, хоче розраховувати на законне вирішення державних і приватних справ, на впевненість у завтрашньому дні. І всі ми незалежно від посад, від статків прагнемо для себе справедливості, яку у правовій державі може забезпечити лише справедливий суд.
Здобутки держави визначаються здобутками людей, які працюють у містах і містечках, селах нашої держави. І сьогодні напередодні професійного свята – Дня працівників суду, хочеться згадати про тих, хто сьогодні стоїть на сторожі закону, захищає права, свободи та законні інтереси жителів нашого району і не тільки, судді – Вознюк Ірина Іванівна та Корнелюк Василь Семенович. Хочу привітати і ветеранів нашого суду, які багато років віддали служінню Феміді – суддю у відставці Усік Н.Є., працівників у «відставці» - Бугайчука Ф.А., Іванову В.Л., Павляк В.М., Гергешу З.А. Не можна не згадати про щоденну працю тих, хто забезпечує оперативність та якість надання послуг судом - апарат суду. Помічники суддів, секретарі судових засідань, секретарі канцелярії суду, судовий розпорядник, консультант, головний спеціаліст з інформаційних технологій, - усі докладають максимум зусиль для виконання покладених на суд завдань. Переконана, що служіння його величності Закону, захист прав, свобод та законних інтересів громадян було і надалі залишатиметься життєвим кредо усіх працівників суду.
Успіху всім суддям і працівникам суду у забезпеченні верховенства права, подальшої плідної праці, енергії та наснаги, добробуту і щастя Вашим сім’ям. Нехай робота буде цікавою і результативною. Нехай ті, хто приходить до суду в пошуках правди, неодмінно її там знайдуть.