flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

06 вересня 2014 року у часописі Локачинського району «Селянське життя» опублікована стаття помічника судді Локачинського районного суду Волинської області Яцені Н.В. -«Тож за вчинення насильства в сім’ї таки доведеться відповідати»

15 вересня 2014, 16:23

Тож за вчинення насильства в сім’ї таки доведеться відповідати

 

Мабуть ні для кого не стане новиною те, що є сім’ї, в яких одними членами родини по відношенню до інших вчиняються насильства. Таке явище настільки буденне, що розповіді про побиття дружини чоловіком, чи дітей батьками нікого не здивують.

Загальна декларація прав людини та Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод зазначає, що кожна людина повинна мати всі права без будь-якої різниці, кожна людина має право на життя, на свободу та на особисту недоторканість, ніхто не повинен бути підданий катуванню, тортурам та жорсткому, нелюдському чи принижуючому його гідність поводженню та покаранню.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про попередження насильства в сім’ї» насильство в   сім'ї це - будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім'ї по відношенню до іншого члена сім'ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім'ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров'ю.

Главою 14, яка має назву «Адміністративні правопорушення, що посягають на громадський порядок і громадську безпеку» Кодексу про адміністративні правопорушення України, а сааме: статтею 173--2 «Вчинення насильства в сім'ї, невиконання захисного припису або непроходження корекційної програми» передбачена відповідальність за вчинення насильства в сім'ї, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання захисного припису особою, стосовно якої він винесений, непроходження корекційної програми особою, яка вчинила насильство в сім'ї. Ці порушення тягнуть за собою накладення штрафу від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 до 85 грн.) або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин, або виправні роботи на строк до 1 місяця з відрахуванням 20% заробітку, або адміністративний арешт на строк до 5 діб.

Слід зауважити, що в ч. 2 даної статті передбачено покарання за ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті. Такі порушення тягнуть за собою накладення штрафу від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 85 до 170 грн.) або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин, або виправні роботи на строк від 1 до 2 місяців з відрахуванням 20% заробітку, або адміністративний арешт на строк до 15 діб.

Крім того, Законом України «Про попередження насильства в сім’ї», статтею 1, роз’яснено, що захисний припис це - спеціальна форма реагування уповноважених підрозділів органів внутрішніх справ щодо захисту жертви насильства в сім'ї, яким особі, яка вчинила насильство в сім'ї, забороняється вчиняти певні дії стосовно жертви насильства в сім'ї. А корекційна програма це - програма, спрямована на формування
гуманістичних цінностей та ненасильницької моделі поведінки в сім'ї особи, яка вчинила насильство в сім'ї.

В органах міліції заходи щодо запобігання насильству в сім’ї здійснює служба дільничних інспекторів міліції. Підставою для вжиття заходів вважається відповідна заява.

За результатами перевірки заяви (повідомлення) особі, що вчинила насильство в сім’ї, виноситься офіційне попередження про неприпустимість вчинення насильства в сім’ї і така особа ставиться на профілактичний облік. Зняття з такого обліку членів сім'ї, які вчинили насильство в сім'ї, проводиться органами, які брали особу на цей облік, якщо протягом року після останнього факту вчинення насильства в сім'ї особа жодного разу не вчинила насильства в сім'ї.

У відповідності до ст. 13 Закону України «Про попередження насильства в сім’ї» особі, яка вчинила насильство в сім’ї після отримання офіційного попередження про неприпустимість вчинення насильства в сім’ї, дільничним інспектором міліції або працівником кримінальної служби у справах дітей за погодженням з начальником відповідного органу внутрішніх справ і прокурором може бути винесений захисний припис. Захисним приписом особі, стосовно якої він винесений, може бути заборонено чинити певну дію (дії) по відношенню до жертви насильства в сім'ї. Зазначені у цій статті обмеження встановлюються на термін до 90 діб з дня погодження захисного припису з прокурором.

Є очевидним той факт, що не всі особи, які скоюють відповідні правопорушення та і всі люди обізнані з законодавством і можливо не кожному відомо, що за такі дії, як насильство в сім’ї може настати відповідальність.

Такі правопорушення, як насильство в сім’ї є непоодинокі і запобігти їх вчиненню не вдається. Більше того, незважаючи на притягнення окремих осіб до відповідальності, вони скоюють ті ж правопорушення і вдруге, і втретє, що вказує на те, що особа на шлях виправлення не стає, навіть знаючи, що за це понесе адміністративне стягнення.

 

Підготувала

Помічник судді

Локачинського районного суду Волинської області

Н.В. Яценя